Військовий облік жінок
17.12.2021 набрав чинності Наказ Міністра оборони України №313 від 11.10.2021 "Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних", зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 03 грудня 2021 р. за N 1566/37188 (далі – Наказ).
Наказ поширюється на жінок віком від 18 до 60 років та містить 35 фахових напрямків, кожен із яких представляє десятки окремих спеціальностей господарської діяльності: медиків, фармацевтів, представників бібліотечної, ресторанної, готельної справи, а також журналістів, фінансистів, психологів, соціологів, політологів, програмісти тощо.
Жінки, що перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути призвані на військову службу та службу у військовому резерві тільки у добровільному порядку (за контрактом).
23.12.2021 народний депутат від "Слуги народу" Юлія Гришина заявила, що список професій, за якими жінок братимуть на військовий облік, скоротять.
23.12.2021 СтратКом ЗСУ/AFU StratCom на Facebook надали коротке роз'яснення до Наказу:
- До кінця 2022 року не штрафуватимуть жінок, якщо вони не стануть на військовий облік;
- До кінця 2022 року адміністративна відповідальність не загрожує керівникам підприємств, де жінки працюють;
- Для постановки на облік жінки мають протягом 2022 року відвідати центр комплектування за місцем своєї реєстрації. На рахунок того, чи є спеціальність у переліку та чи потрібно ставити на облік слід дивитися на сайтах центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП).
- Заява про взяття на військовий облік (надає ТЦК та СП);
- Паспорта (або ID-картка), ідентифікаційний код;
- Фотокартка 3х4;
- Свідоцтво про народження дітей, документи про опіку (якщо є);
- Документ про здобутя спеціальності та/або професії;
- Рішення військово-лікарських комісій про придатність за станом здоров´я для проходження військової служби в мирний або воєнний час (оформлення у ТЦК та СП).
https://www.mil.gov.ua/kontakti/oblasni-vijskomati.html.
Стати на військовий облік потрібно до кінця 2022 року у ТЦК та СП за місцем реєстрації місця проживання.
Військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці - досвідом роботи та КВЕДи фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у ТЦК та СП.
При влаштуванні на нову роботу, серед документів жінкам треба буде надати роботодавцю й військово-обліковий документ.
При зміні професії потрібно буде інформувати ТЦК та СП, що дозволить краще відслідковувати наявні людські ресурси.
Вагітні жінки та/або з малолітніми дітьми теж беруться на військовий облік. У ТЦК та СП для жінок враховуватиметься стан здоров'я людини та її сімейні обставини.
Роботодавці мають контролювати наявність у жінок документів про постановку на військовий облік. За порушення передбачається штраф від 850 до 1700 грн. (якщо жінка відмовиться виконувати наказ) та від 5100 до 8500 грн – для роботодавців (якщо візьмуть «відмовницю» на роботу).
Відповідно ч. 5 ст. 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" Персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників підприємств, установ, організацій незалежно від підпорядкування і форми власності.
Відповідно до п. 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921, в обов’язки роботодавця входить постійне інформування районних (міських) військових комісаріатів про громадян та посадових осіб, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом.